Ana Sayfa KOMPOZIT GENEL Elyaf / Fiber Cesitleri

Sentetik Elyaf Turleri / Fibers

.

Sentetik Elyaf Turleri / Fibers

Ürün Markası
.
Ürün Kodu

.
Ürün Fiyatı
.
.

Stok Durumu

Lütfen Telefon İle Teyit Ediniz

.
Kur Çevirici
.
.
 
  • Ürün Bilgisi
  • Yorumlar (0)
  • Tavsiye Et
  • Önerileriniz

Ürün Detayları

CAM ELYAFI

Kompozisyonlarına bağlı olarak, değişik cam elyafı cinsleri vardır. Bunlar içinde “E” camı elyafının en başta geldiği görülmektedir. Elektrik ve mekanik özellikleri ile maliyetinin iyi bir denge oluşturması sonucu, bu kalsiyum alüminosilikat bileşiminin, kullanılan toplam cam elyafı takviye malzemeleri içinde %90 pazar payına sahip olduğu görülmektedir.

“E-CR”camı, “E” camının modifiye edilmiş şekli olup, asitlere karşı dayanım sağlamak amacı ile kompozisyonunda bor içermemektedir. “E-CR” camı elyafı, genellikle kimyasal dayanım istenen tank ve boru imalatında kullanılmaktadır.

Yüksek mekanik dayanım aranan ürünler için kullanılan cam elyafı cinsleri Amerika’da “S” CAMI; Avrupa’da “R” camı olarak nitelenmektedir. Kompozitin mukavemetini ve rijitliğini arttıran bu cins cam elyafı havacılık, uzay ve askeri alanlarda, yüksek teknik performans gereksinimi nedeni ile kullanılmaktadır. Ayrıca, nakliye, spor ve dinlence alanlarında da bazı ürünler için kullanıldığı görülmektedir.

Bunların dışında, mükemmel dielektrik özellikler taşıyan ve elektronik endüstrisinde sıkça kullanılan, “D” camı elyafı ve özellikle yüzey tüllerinde kullanılan kimyasal dayanımlı “C” camı elyafı da bulunmaktadır.

Cam Tipi

Özellikleri

A-camı

Yüksek alkali oranı-düşük maliyet

C-camı

Kimyasal dayanım (Yüzey tülleri)

E-camı

Elektriksel özellikler

L-camı

Radyasyona karşı kurşun içerir

M-camı

Yüksek elastik modül

S-2 camı

Yüksek çekme dayanımı

W-2 camı

Paneller için yarı şeffaf

AR-camı

Alkali dayanım

R-camı

Yüksek çekme dayanımı

Başlıca cam elyafı cinslerinin kompozisyonları (% olarak) yandaki tabloda görülmektedir.

 

A

C

E

R

S

SİO2

72.0

64.6

52.4

60.0

64.4

A1203

1.5

4.1

14.4

25.0

25.0

CaO

10.0

13.4

17.2

9.0

---

MgO

2.5

3.3

4.6

6.0

10.3

Na2O,K2 O

14.2

9.6

0.8

---

0.3

B2O3

---

4.7

10.6

---

---

BaO

---

0.9

---

---

---

 

ARAMİD ELYAFI

Geçen yirmi yıl boyunca, yüksek teknoloji ürünleri olarak bilinen aramid elyafı önemli bir mesafe katetmiş olup uzay, denizcilik, spor ürünleri, eğlence, otomotiv ve silah endüstrisi gibi klasik kompozit pazarlarına hitap etmiştir. Yüksek düzeyde yönlendirilmiş olan bu polimer, düşük yoğunluk ile yüksek modül ve yüksek düzeyde yapışma özelliği ile yüksek mukavemet/ağırlık oranını üründe bir araya getirmektedir. Mukavemet ve modül değerleri yanısıra, liflerin kolaylıkla ıslatılabilmesi ve üründe darbe dayanımı özellikleri dolayısıyla yaygın olarak kullanılan reçinelerin çoğunluğu ile kullanılabilmektedir. Aramid elyafının negatif ısıl genleşme katsayısından dolayı, ısıl yayılmanın önem taşıdığı ortamlarda fayda sağlamaktadır. Aramid elyafı, fiyat/performans değerlerini sağlamak üzere tasarlanmış cam ve karbon elyafının kombinasyonu şeklinde olan hibrid ürünler halinde de mevcuttur. Yalnızca yapısından kaynaklanan sınırlamalar kompozit tasarımında dikkate alınmalıdır. Aramid ürünleri iplik, fitil, kırpılmış elyaf şeklinde mevcuttur.

Aramid elyafı iplik olarak farklı desenlerde dokunmuş kumaş şeklinde, fitil olarak da elyaf sarma veya şerit şeklinde kullanılmaktadır. Kırpılmış lifler ise hazır kalıplama bileşimlerinin içine karıştırılmaktadır.

BOR ELYAFI

Bor elyafı, ticari amaçlı olarak mevcut yüksek teknoloji ürünleri arasında piyasaya çıkan ilk üründür. Bor elyafı; bor’un kimyasal buharının çok ince bir tungsten teli üzerinde yoğunlaştırılması ile üretilmektedir. Çok sağlam ve dayanıklı bir takviye malzemesi olup, yüksek yoğunluğu ve yüksek maliyeti kullanımını sınırlandırmaktadır. Piyasada yalnızca şerit halinde bulunmaktadır.

KARBON/GRAFİT LİFLERİ

Yüksek teknoloji ürünü olarak kompozit pazarının geniş bir kısmı, karbon veya grafit elyaf ürünlerinden yararlanmaktadır. Karbon elyafı üretiminde birçok yöntem vardır. İlk ticari amaçlı karbon elyafı piroliz (yanma) ve ısıl işleme tabi tutulan sentetik liflerin karbon ve grafit elyafına dönüştürülmesi suretiyle üretilmiştir. Sentetik esaslı elyafların çoğunluğu, girdi malzeme olarak polikronitril (PAN) kullanılarak elde edilmektedir. Bu liflerin modülleri ve dayanımları, proses sırasındaki gerilim ve sıcaklık koşullarının değiştirilmesi ile kontrol altında tutulmaktadır.

Diğer karbon /grafit elyafı üretim prosesi, öncelikli olarak zift kullanımını esas almaktadır. Bu zift, sıvı kristal “mesophase” zift haline dönüştürülmekte ve sıvı haldeki kristal zift, piroliz işlemine tabi tutulmakta yüksek modüllü takviye özelliği ve yüksek mukavemet değerlerine sahip ürün elde edilmesi amacıyla ısı uygulanmakta ve elyafa dönüştürülmektedir. Zift esaslı ürünler çok yüksek modüllere sahiptir ve kopmada uzaması düşüktür.

Karbon elyafının diğer takviye liflerine göre daha farklı avantajları vardır. Nispeten düşük elyaf yoğunluğu, yüksek mukavemet ve yüksek modül özelliklerini bir araya getirirerek üstün bir kombinasyon özelliği sunmaktadır. Aynı zamanda yüksek ısılarda özelliğini koruma ve yorulma dayanımı özelliklerine sahiptir. Bununla birlikte karbon elyafının kendi yapısal özelliklerinden kaynaklanan bazı olumsuz yanları da mevcuttur. Liflerin sınırlı uzama özellikleri bazı darbe sorunlarına neden olmaktadır. Bu açığı kapatmak amacıyla daha yüksek uzama olanaklı elyaf ürünleri geliştirilmektedir. Karbon elyafının elektrik iletkenliği de bazı kullanım alanlarında engel olabilmektedir. Karbon elyafı demet, şerit ve kumaş halinde üretilmektedir. Daha çok termoplastik ve termoset hazır kalıplama bileşimlerinde katkı malzemesi olarak kullanılmak üzere, kırpılmış veya öğütülmüş bir şekilde satılmaktadır. Grafit halinde, çok yüksek ısıl iletkenliğe sahiptir. Bakıra göre dörtte bir ağırlıkta olan Grafit/Karbon elyafının termal iletkenliği bakırın üç, dört katıdır. Bu özellik yeni uygulama alanlarını da beraberinde getirmektedir.

DİĞER ORGANİK LİFLER

Termoplastik polyester ve naylon lifler, kompozit pazarında yeni kullanım alanları bulmaktadırlar. Takviyelerin her iki çeşidi de, hem darbe dayanımı hem de kimyasal ortamlarla karşılaşıldığında yüksek performans özelliklerini ürüne katmaktadırlar.

Ancak diğer elyaf çeşitleriyle karşılaştırıldığında, hem daha düşük sertlik hem de daha düşük ısı kullanımı gibi kısıtlamalar bulunmaktadır. Jel spinning prosesiyle üretilen yüksek moleküler ağırlıklı polietilen lifler, düşük yoğunlukta yüksek modül özelliğine sahiptirler. Yine düşük ısı kullanımlı olmaları, yaygın kullanımlarını engellemektedir.

Organik lifler yüzey keçeleri veya tülleri üretiminde de kullanılmaktadırlar. Bu özel ürünler kimyasal dayanım ve dış yüzey görünümünün önem kazandığı uygulamalarda kullanılmaktadır. Cam tülünün kılcal yapısı nedeniyle oluşan reçine zengin yüzey, yüksek kimyasal dayanım ve daha iyi bir dış görünüm sağlamaktadır.

EKZOTİK TAKVİYELER

Geliştirilmekte olan diğer inorganik liflerin polimer kompozit uygulamalarında yer bulması mümkün gözükmemekle birlikte, seramik veya metal alaşımlarda kullanılabilir. Ekzotik takviyeler alüminyum oksit, silikon karbür, alumina, silikon nitrit ve kuartzları kapsamaktadır.

TAKVİYE TÜRLERİNİN KARŞILAŞTIRMASI

Yaygın kullanımı olan kompozit takviye türleri arasındaki bazı temel farklılıkları belirtmek amacıyla aşağıdaki tablo düzenlenmiştir.

Takviye
Türleri

Gerilme
Dayanımı
(MPa)

Gerilme
Modülü
(GPa)

Özgül
Ağırlık

Özellikler

 

 

 

 

 

Cam

3000 - 5000

72 - 82

2.48 - 2.60

Yüksek mukavemet, İyi kalıplama özellikleri, Düşük maliyet

 

 

 

 

 

Karbon / Grafit

2500 - 3000

200 - 700

1.75 - 1.96

Yüksek modül, Elektriksel iletkenlik, Yüksek maliyet

 

 

 

 

 

Aramid

2750 - 3000

82 - 124

1.44

İyi spesifik özellikler, Orta maliyet

 

 

 

 

 

Boron

3500

400

2.55

Yüksek modül, Yüksek maliyet

 

 

 

 

 

Polyester

1000

9

1.38

İyi darbe dayanımı ve Alkali dayanımı

 

 

 

 

 

Naylon

950

5

1.16

İyi darbe dayanımı ve Alkali dayanımı

 

 

 

 

 

Polietilen

1200 - 1500

40 - 60

0.97

Düşük yoğunluk, İyi darbe dayanımı, Düşük derece

 

Tablo 2.4 – Güçlendirilmiş epoksi ve seçilen materyaller arasındaki özelliklerin karşılaştırılması [Mayo (1987)]

Materyal

Yoğunluk (gr/cm³)

Tek yönlü dayanım

Tek yönlü gerilim dayanımı

Gerilimsel, MPa (ksi)

Sıkıştırma, MPa (ksi)

GPa

(10³ ksi)

Karbon AS-4

Karbon HMS

S-Cam

E-Cam

Aramid

Alüminyum (7075-T6)

Titanyum (6A1-4V)

Çelik (4130)

1,55

1,63

1,99

1,99

1,38

2,76

4,42

8,0

1482 (215)

1276 (185)

1751 (254)

1103 (169)

1310 (190

1227 (178)

1020 (148)

496 (72)

490 (71)

290 (42)

145

207

59

52

83

69

114

207

(21,0)

(30,0)

(8,6)

(7,6)

(12,0)

(10,0)

(16,5)

(30,0)

572 MPa (83ksi)

1103 MPa (160ksi)

1241-1379 MPa (180-220ksi)

  

KAYNAK:

1-www.camelyaf.com.tr

Cam,Karbon, Grafit,Aramid,Boron,Polyester,Naylon,Polietilen,TakviyeTürleri,

Ürün Yorumları

Yorum Kaydı Bulunamadı

 Ürüne ait yorum kaydı bulunamadı! Ürüne ilk yorumu yazmak için tıklayınız. Bu ürüne yorum yazmak için tıklayınız.

Üye Giriş Formu

Değerli Ziyaretçimiz;
İşleme devam edebilmek için sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.
Henüz üye değilseniz, Yeni Üye Kayıt Formu nu doldurarak üye olabilirsiniz.
Şifrenizi hatırlayamıyorsanız, Şifre Hatırlatma Formu nu doldurabilirsiniz.
Üye girişi yapmak için, lütfen e-posta adresinizi ve şifrenizi giriniz.
E-Posta Adresiniz :
Şifreniz :
Beni Hatırla :
   
 

Önerileriniz

Bu ürünün açıklamaları, fiyatı veya diğer özelliklerinin hatalı olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki formu doldurarak bize gönderebilirsiniz.
Siparişiniz ve diğer sorularınız için "Sipariş Yardım Formu" hizmetimizi kullanabilirsiniz.
E-Posta Adresiniz
Mesajınız
Güvenlik Kodu
Güvenlik Kod Onayı
 
.
Bu Kategorideki Diğer Ürünler
Tümünü Seç/Kaldır Ürün Adı Fiyat Sepet Stok
Sentetik Elyaf Turleri / Fibers Şu an bu ürünü incelemektesiniz.  Sepete At Lütfen Telefon İle Teyit Ediniz
Tümünü Göster
Ana Sayfa  |  Alışveriş Sepetim |  Yeni Üyelik | Haberler | Hakkımızda  Yardım |  İletişim 
BANKA BİLGİLERİMİZ: TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI TUZLA SANAYİİ ŞB.(214) 693359-2 TL IBAN TR13 0020 6002 1400 6933 5900 02