• Paylaş :
Karbon Elyaf/Carbon Fiber
Ürün Kodu : 2
1,18
Adet

Ürün Bilgileri

Karbon Fiber Ürün çeşitlerini ,online olarak, stoklarımızdan,üyelik girişi yaparak satın alabilirsiniz.Ürün grupları menüsünden KARBON FIBER URUNLER i tıklayarak ürünlerimizi inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.
Karbon Fiber Urunlerimiz:

 
Karbon Elyafi ve Üretim Süreci
Karbon lifi ilk defa karbonun çok iyi bir elektrik iletkeni oldugu bilinmesinden dolayi üretilmistir. Cam elyafinin metale göre rijitliğinin çok düsük olmasindan dolayi rijitliğin 3-5 kat artirilmasi çok belirgin bir amaçti. Karbon elyaflari çok yüksek isil islem uygulandiginda elyaflar tam anlamiyla karbonlasirlar ve bu elyaflara grafit elyafi denir. Günümüzde ise bu fark ortadan kalkmaktadir. Artik karbon elyafi da grafit elyafi da ayni malzemeyi tanimlamaktadir. Karbon elyafi epoksi matrisler ile birlestirildiginde olaganüstü dayaniklilik ve sertlik özellikleri gösterir. Karbon fiber üreticileri devamli bir gelisim içerisinde çalismalarindan dolayi karbon elyaflarinin çesitleri sürekli degismektedir. Karbon elyafinin üretimi çok pahali oldugu için ancak uçak sanayinde, spor gereçlerinde veya tibbi malzemelerin yüksek degerli uygulamalarinda kullanilmaktadir.
Karbon elyaflari piyasada 2 biçimde bulunmaktadir:
Sürekli Elyaflar:Dokuma, örgü, tel bobin uygulamalarinda, tek yönlü bantlarda, ve prepreg‘ lar da kullanilmaktadir. Bütün reçinelerle kombine edilebilirler.
Kirpilmis elyaf : genellikle enjeksiyon kaliplamada ve basinçli kaliplarda makine parçalari ve kimyasal valf yapiminda kullanilirlar. Elde edilen ürünler mükemmel korozyon ve yorgunluk dayaniminin yani sira yüksek saglamlik ve sertlik özelliklerine de sahiptirler.

Karbon elyafi çogunlukla iki malzemeden elde edilir;
· Zift
· PAN (Poliakrilonitril)

Zift tabanli karbon elyaflari göreceli olarak daha düsük mekanik özelliklere sahiptir. Buna bagli olarak yapisal uygulamalarda nadiren kullanilirlar. PAN tabanli karbon elyaflari kompozit malzemeleri daha saglam ve daha hafif olmalari için sürekli gelistirilmektedir. PAN’in karbon elyafina birbirini takip eden dört asamada dönüstürülmektedir;
1. Oksidasyon: Bu asamada elyaflar hava ortaminda 300 derecede isitilir. Bu islem, elyaftan H’nin ayrilmasini daha uçucu olan O ‘nin eklenmesini saglar. Ardindan karbonizasyon asamasi için elyaflar kesilerek graphite teknelerine konur. Polimer, merdiven yapisindan kararli bir halka yapisina dönüsür. Bu islem sirasinda elyafin rengi beyazdan kahverengiye, ardindan siyah olur.
2. Karbonizasyon: Elyaflarin yanici olmayan atmosferde 3000° C’ye kadar isitilmasiyla liflerin 100% karbonlasma saglanmasi asamasidir. Karbonizayon isleminde uygulanan sicaklik üretilen elyafinin sinifini belirler.
3. Yüzey Iyilestirmesi karbonun yüzeyinin temizlenmesi ve elyafin kompozit malzemenin reçinesine daha iyi yapisabilmesi için elektrolitik banyoya yatirilir.
4. Kaplama; Elyafi sonraki islemlerden (prepreg gibi) korumak için yapilan nötr bir sonlandirma islemidir. Elyaf reçine ile kaplanir. Genellikle bu kaplama islemi için epoksi kullanilir. Kompozit malzemede kullanilacak olan reçine ile elyaf arasinda bir arayüz görevi görür.
Karbon elyafinin tüm diger elyaflara göre en önemli avantaji yüksek modülüs
özelligidir. Karbon elyafi bilinen tüm malzemelerle esit agirlikli olarak karsilastirildiginda en rijit malzemedir.
Kaynak:ITO KOMPOZIT RAPORU 2006

Taksit Bilgileri

  • TAKSİT TAKSİT TUTARI TOPLAM TUTAR
    Peşin 1,18 1,18

Yorumlar

Ürüne ait yorum bulunamadı.

Hipotenüs Hipotenüs E-Ticaret Sistemleri İle Hazırlanmıştır.